close
تبلیغات در اینترنت
چرا عوارض آلکاپتونوریا قبل از 30 سالگی در بیمار دیده نمی شود؟

هم اندیشی دبیران زیست استان مرکزی

محل تبلیغ شما محل تبلیغ شما

آلکاپتونوریا

ا
آلکاپتونوریا

 

آلکاپتونوریا

ترجمه و تنظیم:ابراهیم نبئی

تاریخچه

آلکاپتونوریا یکی از چهار بیماری است که در اثر تجمع مواد واسطه به علت کمبود سوخت و ساز توسط سر آرچیبالد ادوارد گارود شرح داده شده است. اودر سال 1902 شرح داد که
ochronosis با تجمع alkaptans مرتبط است.

نقص مربوط به کمبود اسید هموجنتیسیک اکسیداز در سال1958 در یک مطالعه منتشر شد. اساس ژنتیکی آن در سال 1996، هنگامی که جهش HGD نشان داده شد، روشن گردید. یک مطالعه نشان داد که 1977 یک مومیایی مصری ochronotic احتمالا آلکاپتونوریا داشته است.

آلکاپتونوریا (بیماری ادرار سیاه ، بیماری استخوان سیاه ، و یا alcaptonuria) یک اختلال ژنتیکی نادر ارثی است که بدن نمی تواند اسید آمینه فنیل آلانین و تیروزین پردازش کند، می باشد. با جهش در ژن HGD برای آنزیم هموجنتیسات 1،2-دی اکسیژناز ایجاد می شود؛ اگر فردی کپی جهش یافته ژن را از پدر و مادر به ارث ببرد (آن را یک بیماری مغلوب است) در بدن یک ماده حد واسط به نام اسید هموجنتیسیک در خون و بافت تجمع می یابد. اسید هموجنتیسیک و فرم اکسید شده آلکاپتون آن در ادرار دفع شده و به آن رنگ غیر منتظره ای تیره می دهد. تجمع اسید هموجنتیسیک باعث آسیب به غضروف (ochronosis، که منجر به آرتروز) و دریچه های قلب و همچنین رسوب به عنوان سنگ کلیه و سنگ در ارگان های دیگر می شود. علائم این بیماری معمولا در افراد بالای سی سال توسعه می یابد، هر چند که تیره شدن رنگ ادرار از بدو تولد وجود دارد.

   به غیر از درمان عوارض (مانند کاهش درد و تعویض مفصل برای آسیب غضروف)، ویتامین C به منظور کاهش ochronosis و کاهش سطح اسید هموجنتیسیک ممکن است با یک رژیم غذایی کم پروتئین استفاده شود. اخیرا داروی nitisinone یافت شده است که تولید اسید هموجنتیسیک  را سرکوب می کند، و تحقیقات در حال انجام است که آیا می تواند علائم را بهبود بخشد. آلکاپتونوریا یک بیماری نادر است. آن را در یک در 250،000 افراد رخ می دهد ، اما در اسلواکی و جمهوری دومینیکن شایع تر است.

 

علائم و نشانه ها                

   بیماران مبتلا به آلکاپتونوریا در کودکی یا نوجوانی بدون علامت هستند، اما ادرار شان به رنگ  سیاه ، قهوه ای و یا حتی تیره اگر جمع آوری و در معرض هوا قرار گیرد، می شود. تجمع رنگدانه ها ممکن است در غضروف گوش و همچنین سایر غضروفها و صلبیه و قرنیه لیمبوس چشم قابل توجه باشد.

   پس از سن سی درد در مفاصل ستون فقرات تحمل کننده وزن ، لگن و زانو شروع می شود. درد می تواند در نقاطی که با فعالیت های روزمره زندگی تداخل دارند شدید شده و ممکن است بر توانایی انجام کار تاثیر گذارد. جراحی تعویض مفصل (ران و شانه) در سنین نسبتا جوانی اغلب لازم است. در دراز مدت، به کار گیری مفاصل مهره منجر به کاهش حرکت قفسه صدری شده و تنفس را تحت تاثیر قرار می دهد. تراکم مواد معدنی استخوان تحت تاثیرواقع شده، افزایش خطر شکستگی استخوان و پارگی تاندون ها و عضلات ممکن است رخ دهد.

   بیماری های دریچه قلب، به طور عمده کلسیفیکاسیون و نارسایی دریچه آئورت و میترال، ممکن است رخ دهد، و در موارد شدید و پیشرونده تعویض دریچه ممکن است لازم باشد. بی نظمی در ریتم قلب و نارسایی قلبی بر بخش قابل توجهی از افراد با آلکاپتونوریا تاثیر می گذارد (40٪ و 10٪ بود). در 40٪ افراد موجب کاهش قدرت شنوایی می شود، همچنین موجب توسعه سنگ کلیه، و در نهایت نیز سنگ کیسه صفرا و سنگ را در پروستات و غدد بزاقی می شود.

 

تشخیص
ادرار  یک کودک چهار ماهه با ادرار تیره (در سمت چپ) پس از  افزودن ٪ آمونیاک 10و نیترات نقره 3٪اضافه شد. لوله در وسط یک کنترل طبیعی است. تغییر رنگ در قلیایی است یک آزمون خاص نیست، و تحقیقات تأییدی مورد نیاز است.

اگر به آلکاپتونوریا مشکوک است، این را می توان یا با جمع آوری ادرار برای بیست و چهار ساعت و تعیین مقدار اسید هموجنتیسیک با استفاده از کروماتوگرافی تایید نمود. هیچ روش معتبر ی برای بررسی HGA خون وجود دارد.

شدت علائم و پاسخ به درمان می تواند از طریق پرسشنامه استاندارد با عنوان شاخص شدت امتیاز AKUرا تعیین کرد. این شامل اختصاص نمرات به وجود علائم خاص و ویژگی هایی از قبیل رنگ چشم و پوست، درد مفاصل، مشکلات قلبی و سنگ عضو می باشد.

 

درمان
   هیچ درمانی به صراحت به منظور کاهش عوارض ناشی از آلکاپتونوریا نشان داده نشده است. تلاش درمان اصلی بر جلوگیری
ochronosis از طریق کاهش ذخیره سازی اسید هموجنتیسیک متمرکز شده است. این نوع درمان معمولا توصیه می شود عبارت است از :مقدار بسیار بالای اسید اسکوربیک (ویتامین C) و یا کم کردناسیدهای آمینه فنیل آلانین و تیروزین دررژیم غذایی .

مطالعات متعدد اخیر نشان داده اند که علف کش nitisinone ممکن است در درمان آلکاپتونوریا موثر باشد. Nitrisinone آنزیم، دی اکسیژناز 4-hydroxyphenylpyruvate، مسئول تبدیل تیروزین به اسید هموجنتیسیک را مهار می کند، در نتیجه از تولید و تجمع HGA جلوگیری می کند.Nitisinone برای درمان نوع شدید تیروزینمی استفاده می شود. درمان Nitisinone نشان داده شده است که باعث کاهش بیش از 95٪HGAدر پلاسما و ادرار می شود. اشکال اصلی آن تجمع تیروزین است، خطر طولانی مدتی که اطلاعاتی از نتایج آن در دست نیست. نگرانی خاصی نیز در مورد آسیب به قرنیه چشم وجود دارد.

 

پیش آگهی آلکاپتونوریا

 به نظر نمی رسد امید به زندگیرا تحت تاثیر قرار دهد، تاثیر اصلی آن بر کیفیت زندگیاست. بسیاری از افراد با آلکاپتونوریا علائم ناتوان  کننده یی مانند درد، خواب ناکافی و علائم تنفس را نشان می دهند. این علائم در دهه چهارم زندگی شروع می شوند. متوسط ​​سن در نیاز به عمل جراحی تعویض مفصل 50-55 سال است.

 

پاتوفیزیولوژی
فرمول شیمیایی اسید هموجنتیسیک، که در مایعات بدن افراد مبتلا به آلکاپتونوریا تجمع می یابد در ذیل آمده است.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f1/Homogentisic_acid.svg/220px-Homogentisic_acid.svg.png

   جهت ایجاد بیماری فرد باید دونسخه ناقص از ژن کد کننده  آنزیم همو جنتیسات،2-دی اکسیژناز (HGD) که به طور معمول می تواند در بافت های متعدد در بدن یافت می شود ( کبد، کلیه، روده کوچک، روده بزرگ و پروستات) را از پدر و مادر دریافت کند. جهش HGD به طور کلی در بخش های خاصی (اگزون 6، 8، 10 و 13) انجام می شود، اما در مجموع بیش از 100 اختلال در سراسر ژن شرح داده شده است. آنزیم طبیعی HGD هگزامر است (دارای شش زیر واحد) که در دو گروه سه تایی(دو trimers) سازمان یافته و شامل یک اتم آهن است. جهش های مختلف می توانند بر ساختار، عملکرد و یا حلالیت آنزیم تاثیر گذارند. گاهی اوقات این بیماری در حالت اتوزومال غالب دیده می شود، که در آن یک کپی غیر طبیعی HGD از یک پدر یا مادر موجب ایجاد آلکاپتونوریا می شود. ممکن است که مکانیزم یا نقص در ژن های دیگر مسئول این مورد باشند.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f2/Pathophysiology_of_metabolic_disorders_of_phenylalanine_and_tyrosine.png/600px-Pathophysiology_of_metabolic_disorders_of_phenylalanine_and_tyrosine.png

پاتوفیزیولوژی آلکاپتونوریا که به دلیل عدم وجود  هموجنتیسات دی اکسیژناز کاربردی در کبد.

آنزیم HGD درگیر در متابولیسم (شیمیایی) از اسیدهای آمینه معطر فنیل آلانین و تیروزین است. به طور معمول این اسیدهای آمینه از طریق غذا و پروتئین حاوی آنها وارد جریان خون می شود. تیروزین به طور خاص برای برخی اعمال مانند  ساخت هورمونها (مثل تیروکسین، هورمون تیروئید)، ملانین (رنگدانه تیره در پوست و مو) و پروتئین های خاصی کاربرد دارد، اما اکثریت قریب به اتفاق (بیش از 95٪) آن مورد استفاده نبوده به وسیله آنزیم هایی که در نهایت تولید استواستات و مالات می کنند متابولیزه می شود. در آلکاپتونوریا آنزیم HGDنمی توانید اسید هموجنتیسیک (تولید شده از تیروزین) به 4 maleylacetoacetate تبدیل نماید و در نتیجه سطح اسید هموجنتیسیک در خون صد برابر بالاتر از معمول خواهد بود ، با وجود این واقعیت است که مقدار قابل توجهی از آن توسط کلیه ها به ادرار وارد می شود.

 

 تعداد بازديد : 1263
تاریخ انتشار: دوشنبه 04 آبان 1394 ساعت: 11:54
نظر

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

دوستان و همکاران

با مرجع گرافیک دوست شوید !

محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما محل لگوهای شما
تمامی حقوق سایت و قالب برای((هم اندیشی دبیران زیست استان مرکزی)) محفوظ می‌باشد و هرگونه سؤاستفاده و کپی برداری پیگرد قانونی دارد | کپی رایت ۲۰۱۳
طراحی و سئو: تهران گراف ترجمه: قالب گراف